Sosyal medyanın devleri, takipçilerini sürekli aktif tutmak ve her zaman güncel kalmak adına düzenli olarak kendilerini yeniliyorlar. Bunları yaparken rakiplerinin her adımını ve kullanıcıların isteklerini düşünerek yola çıkıyorlar. Hal böyleyken sosyal medyanın devleri yeni güncellemelerini de hazırlamaya başladı. Güncellemeler hazırlanırken bir yandan takipçiler de kullandıkları uygulamaların yeni özellik getirmesi için imza kampanyası bile hazırlıyor. Gelin hep birlikte yeni güncellemeleri ve haberleri birlikte inceleyelim:

Twitter’a Emoji İle Tepki Gösterme Dönemi Geliyor!

Twitter’ın üzerinde çalıştığı yeni bir özellik daha ortaya çıktı! Facebook ve Instagram’da aşina olduğumuz emoji ile tepki gösterme özelliği, Twitter’a da geliyor

Twitter, kullanıcılar arası etkileşime yeni bir hava katacak bir özellik üzerinde çalışıyor. Daha önce henüz geliştirilme aşamasındaki pek çok sosyal medya platformu özelliğini ortaya çıkaran Jane Manchun Wong, pek çok sosyal medya platformunda gördüğümüz emoji ile tepki verme özelliğinin Twitter’a da geleceğini ortaya çıkardı.

Wong tarafından ortaya çıkarılan Twitter’ın yeni özelliğinde karşınıza küçük bir açılır menü çıkıyor ve bu menüdeki emojilerden birini seçerek tweete tepki verebiliyorsunuz. Söz konusu açılır pencereye retweet butonundan ulaşmak mümkün.

Twitter’ın yeni açılabilir menüsünde bir “React with Fleet” butonunun olduğunu da görüyoruz. Bildiğiniz gibi Twitter şu anda küçük bir kullanıcı kitlesi ile Instagram Hikayeler benzeri bir özellik test ediyor ve bu butonun da bu ‘hikayeler’ özelliği ile ilgili olduğu düşünülüyor ancak şu an için tam işlevi belli değil.

Wong tarafından keşfedilen yeni özelliğin ne zaman kullanıma sunulacağı henüz bilinmiyor. Ayrıca bu özelliğin henüz test aşamasında olduğunu Twitter geliştiricilerinin bu özellikten vazgeçme gibi bir ihtimallerinin olduğunu da unutmamak gerekiyor

Facebook, Karanlık Mod ve Coronavirüs Takip Güncellemelerine Hazırlanıyor

Facebook, uzun süredir üzerinde çalıştığı mobil uygulamada karanlık mod özelliğini nihayet yayınlamaya hazırlanıyor. Bunun yanı sıra koronavirüs takip özelliği ve sessiz mod da yayınlanacak. Sessiz mod daha önce iOS için nisan ayında yayınlanmıştı.

Facebook’un ana uygulaması haricindeki Facebook Lite, Messenger ve Instagram gibi uygulamalarının yanı sıra masaüstü uygulamasının da karanlık mod özelliğine sahip olduğunu biliyoruz. Bildiğimiz diğer bir şey de, Facebook’un Android uygulaması için karanlık mod özelliğini uzunca bir süredir geliştirdiği. 9to5Google’da yer alan habere bakılırsa Android’deki Facebook uygulaması için nihayet karanlık mod özelliğine sahip olacağız. Karanlık modun yanı sıra başka yeni özellikler de yayınlanmaya hazır.

Mobil uygulamadaki karanlık modun renk düzeninin, masaüstü uygulamasındaki renk düzenine benzediği görülüyor: Koyu gri bir arka plan ve uygulama boyunca görülen mavi vurgular. Yeni uyarlamanın Android 10’un sistem çapındaki karanlık moduna da uyum gösteriyor. Bunun yanı sıra uygulamanın içinde de karanlık modu manuel olarak kontrol edebiliyorsunuz. Yeni moddan ekran görüntüleri, özelliğin artık son aşamasına geldiğini gösteriyor.

Facebook, karanlık modun yanı sıra uygulamasına koronavirüs takip özelliği de ekliyor. Bu takip özelliği, sizin bölgenizdeki koronavirüs vaka sayısını takip ederek size bildiriyor. Takipçi, verileri üç haftaya kadar gösteriyor. Sayfanın başında da dünya çapında doğrulanmış vaka sayısını görebiliyorsunuz.

Bu iki özelliğin yanı sıra, Facebook’un bir diğer yeni özelliği de sessiz mod. Şu anda iOS Facebook uygulamasında bulunan bu sessiz mod sayesinde anlık bildirimleri ve bildirim noktalarını sessize alabiliyorsunuz. Bunun yanı sıra, ‘Scheduled Quiet mode’ (Programlanmış Sessiz Mod) ile birlikte Sessiz Mod için bir rutin belirleme seçeneğiniz de mevcut olacak.

Instagram’ın “Yukarı Kaydır” Özelliğini Herkesin Kullanabilmesi İçin İmza Kampanyası Başlatıldı

Instagram, ABD’de gerçekleşen protestolarda bilgiye daha hızlı ulaşmak için daha fazla kullanıcıya “Yukarı Kaydır” özelliğinin gelmesi istendi. Özellik, 10.000’den fazla kullanıcıya sahip olan doğrulanmış hesaplarda kullanılıyor.

Instagram hikayelerinde özellikle yüksek takipçili sayfalarda bulunan “Yukarı Kaydır” özelliğinin daha fazla insana getirilmesi isteniyor. ABD merkezli olarak gerçekleşen protestolarda insanların bilgiye daha hızlı ulaşması için istenilen bu özelliğe Instagram’dan henüz bir geri dönüş yapılmadı. Bu özelliğe herkesin erişmesi için change.org üzerinde de bir imza kampanyası başlatıldı.

George Floyd’un bir polis tarafından öldürülmesi sonucu ortaya çıkan protestolarda pek çok kişi sosyal medyayı anlık haber aracı olarak kullanıyor. Protestolarda anlık olarak kaydedilen görüntüler YouTube, Twitter gibi platformlara kaydedilerek daha fazla insana aktarılıyor. Instagram kullanıcıları da Facebook’un insanların iletişim yolunun önünü açmasını istiyor. “Yukarı Kaydır” özelliğiyle kişilerin kullanıcılarına anlık bağlantılar sunması sağlanıyor.

Yukarı Kaydır özelliği neden herkese sunulmuyor?

Yukarı Kaydır özelliği, genel olarak yüksek takipçili hesaplara verilir. Bu hesaplar, bağlantıları kullanarak paylaşılan haberler, satılan ürünler, YouTube’da yayınlanan videolar gibi şeyleri paylaşırlar. Bu özellik herkes için paylaşılırsa bazı kişilerin özelliği kötü niyetli bir şekilde kullanacağı öngörülebilir. Bu noktada spam ve kötü amaçlı yazılımlara yol açan bağlantılar paylaşılabilir. Instagram ise bu sorunla karşılaşmamak adına yüksek takipçili doğrulanmış hesaplarda bu özelliği paylaşıyor. 

Instagram’da bu özelliğe sahip olmayan kullanıcılar ise profilleri üzerinden bağlantı veriyorlar. Bu da elbette kişinin o bağlantıya tıklaması için hikayelerden çıkmasına neden oluyor. İlerleyen günlerde bu özellikle ilgili değişiklikler olacak mı, hep birlikte göreceğiz. 

.