Gmail Klasik Logosunu Yeniledi

G Suite’in adını Google Workspaces olarak değiştiren Google, bunu yaparken Gmail’in artık ikonik hâle gelen zarf şeklindeki logosunu da yeniledi. Gmail için seçilen yeni logo, Google’ın ana renkleri olan mavi, kırmızı, sarı ve yeşili barındırıyor. Google Haritalar, Google Fotoğraflar, Chrome ve diğer Google ürünlerinin logosuna benzeyen yeni Gmail logosunda artık zarf çok açık biçimde görülmüyor. Ancak M harfinin yassılığının bir zarfı hatırlattığını da söylemek gerekiyor.
Fast Company’nin haberine göre, Google M harfini ve kırmızı rengi kullanmayı bırakmayı da değerlendirdi. Ancak kullanıcı araştırmalarına katılanların bu değişikliklerden memnun kalmaması üzerine bu konuda geri adım atıldı. Bu çalışmalar Gmail logosundaki zarf kısmının kritik bir tasarım unsuru olmadığını ortaya koyarken, M harfini korumanın ve Google’ın geleneksel renk paletini kullanmanın sorun olmadığını gözler önüne serdi.Yeni Gmail logosunda baskın renk olarak kırmızı öne çıkıyor. Az miktarda sarı ile biraz mavi ve yeşil, M’nin kemerlerini tutuyor. Yeni Gmail logosunu Google’ın diğer servislerinin logolarından ayırt etmek de zorlaşıyor. Google Gmail’in yanı sıra Takvim, Dokümanlar, Meet ve E-Tablolar uygulamalarının logolarını da yenilemişti.

Gmail ve diğer servisler için hazırlanan yeni logo tasarımları, G Suite’in isminin Google Workspace olarak değiştirildiğinin açıklanmasıyla birlikte gözler önüne çıktı. Gmail, Chat ve Dokümanlar’ı merkezi bir noktada birleştirmeyi amaçlayan Google, böylelikle Microsoft Office ve özellikle Outlook ile rekabette avantaj kazanmayı hedefliyor.

Giriş Seviye Akıllı Telefon Dostu Gmail Go Yayınlandı

Giriş seviye akıllı telefonlarda daha performanslı bir e-posta hizmeti sunmayı amaçlayan Gmail Go yayınladı. Uygulama, tüm Android kullanıcıları tarafından indirilebiliyor.
Android işletim sisteminin sahibi Google, tüm akıllı telefonların en yüksek donanımlara sahip olmadığını bildiğinden zayıf donanımlı bütçe dostu akıllı telefonlar için ana uygulamalarının birer ‘Go’ versiyonunu sunuyor. Google Go, Google Asistan Go, Google Haritalar Go gibi isimlere sahip olan bu uygulamalar, tam sürümlerine kıyasla daha basit bir arayüz ve özellik yelpazesi sunarak ‘zayıf’ akıllı telefonlarda yüksek performans sağlıyor.Google, sol olarak e-posta servisi Gmail için bir ‘Go’ uygulama yayınladı ve Gmail Go artık tüm Android akıllı telefon kullanıcılarının erişimine açılmış durumda. Genel olarak baktığımızda orijinal Gmail uygulamasıyla aynı tasarım diline sahip olan Gmail Go, buna karşın sistemi yoran tasarım detaylarına ya da Google Meet entegrasyonuna sahip değil.

Gmail ile Gmail Go arasındaki fark oldukça az
Solda Gmail, sağda ise Gmail Go’nun ekran görüntüsü yer alıyor

Yukarıdaki ekran görüntülerinde orijinal Gmail uygulamasıyla Gmail Go uygulamasını yan yana görüyorsunuz. Ana ekrana baktığımızda iki uygulama arasındaki en büyük farkın araba çubuğundaki gölgeli renklendirme ve alttaki Meet butonu olduğu görülüyor. Bununla birlikte Google, Gmail Go’da uygulamanın FPS değerini de düşürmüş durumda. Bu nedenle uygulama tam sürüme göre daha az akıcı görünse de bu durum daha performanslı çalışmasını sağlıyor.‘Go’ uygulamalar daha çok Android Go ile çalışan telefonların Google hizmetlerinden tam performans faydalanabilmesi için geliştiriliyor olsa da tüm Android kullanıcılarının bu uygulamalara erişimi bulunuyor.