Instagram, kullanıcılarına NFT desteği sunmak için gün sayıyor. Instagram Başkanı Adam Mosseri, platformda NFT paylaşımının ABD’de seçili birkaç yaratıcıyla test edilmeye başlandığını duyurdu. Mosseri, özellik devreye alındığında kullanıcılardan NFT koleksiyonlarının yayını ve paylaşımı için herhangi bir ücret talep edilmeyeceğinin de altını çizdi.

Mosseri’den gelen duyuru özelliğin genel kullanıma sunulmasının yakın olduğunu gösterse de sürpriz değil. Zira Meta Kurucusu Mark Zuckerberg, South by Southwest sahnesindeki konuşmasında NFT’lerin Instagram’a entegre edileceğinin sinyallerini vermişti.

Lansman sırasında Instagram’da NFT’leri sergilemek için desteklenen blokzincirler Ethereum ve Polygon olacak. Kısa süre içerisinde Flow ve Solana desteği de sunulacak. İlk etapta kullanıma uygun üçüncü taraf cüzdanlar arasında Rainbow, MetaMask ve Trust Wallet yer alırken; Coinbase, Dapper ve Phantom da bir süre sonra bu listeye dahil olacak.

Mosseri’nin belirttiğine göre, bu hafta itibarıyla teste açılan sisteme NFT sahibi olanlar satın aldıkları NFT’lerle, yaratıcılar da kendi işleriyle katılabilecek. Bu NFT’lerin feed ya da story üzerinden paylaşılabileceğini anlatan Mosseri, şimdilik teste sadece belirli sayıda erişim verilebileceğini ancak ilk testin ardından alınan geribildirimlerle NFT’lerle ilgili daha işlevsel seçenekler sunmayı planladıklarını belirtti.

Kaynak: Adweek