Sosyal medya günümüzde bağımlılık noktasına gelmiş durumda. Yaşadığımız her anı sosyal medya hesaplarımızda paylaşma isteği duyuyor, bazı şeyleri belki de paylaşabilmek için yaşıyoruz. Durum böyle olunca kişilerin birbirilerine yaptığı hakaret dolu ağır eleştiriler de gün yüzüne çıkıyor.

Kötü yorumlar, fotoğraf paylaşım uygulaması Instagram’da özellikle de gençler arasında popüler hale gelmiş durumda. 2017’de yayımlanan bir rapora göre Instagram’da Facebook ve Snapchat’ten çok daha yaygın olarak insanların uygulama üzerinden birbirine ağır ithamlarda bulunduğu ortaya konuldu.

Özellikle gençlerin gözdesi Instagram, bu durumun bir nebze olsun önüne geçmek için kullanıcıları tarafından uzun süredir sabırsızlıkla beklenen kötü yorum engelleme özelliğini herkesin kullanımına sundu.

Uygulamayı kullanan herkes, zorba davranışlarda bulunan kullanıcıları “filtreleme” seçeneği üzerinden engelleyebilecek. 

Bu yazın başlarında ilk kez tanıtılan bu özellik, yapılan yorumlarla psikolojik şiddete maruz kalan kişilerin yanında olmayı amaçlıyor. Facebook’ta kullandığımız filtreleme özelliği ile aynı dinamikler sahip olan özellik, hesap sahibi ve yorumu yapan kişi dışındakilere kısıtlanan yorumları göstermeyecek şekilde hareket ediyor.

Yorumlarına kısıtlama özelliği getirilen kişinin DM üzerinden gönderdiği mesajların da doğrudan gelen iletilerinin de görünmeyeceğini hatırlatmak gerek. Bu DM’ler ancak mesaj istekleri altında görüntülenebiliyor.

Aynı zamanda seçtiğiniz hakaret içerikli bir kelimeyi de yorumlarınızda görmemek üzere engelleyebilirsiniz. Yasaklı kelimelerinizi kendiniz oluşturarak sizi üzen içeriklerden de uzak kalabilirsiniz.

Başlarda sadece ünlü isimlere ve markalara açılan filtremeleme özelliği, daha sonra tüm Instagram kullanıcılarına açıldı. Tüm Instagram kullanıcıları şu anda bu özelliği aktif olarak kullanabiliyor.

Instagram’ın Ulusal Zorbalık Önleme Ayı kapsamında tüm kullanıcılarına sunduğu bu özellik, aynı zamanda IGTV de dahil olmak üzere Instagram’ın tüm resmi kanallarında zorbalık karşıtı içeriği teşvik edecek diye düşünülüyor.

Sosyal medyanın iyi yanlarını inkar edemeyiz ancak  kötü yanları olduğu gerçeğini de kabul etmek gerekiyor. Eleştiri dozunu aşan, hakaret veya cinsel içerikli kötü yorum atan kişiler; bu kötü yanlar içerisinde ilk sırada yer alıyorlar. İnsanları engellemenin bu davranışları artıracağını savunan Instagram da artık bir adım atması gerektiğini düşünmüş olacak ki kullanıcılarına böyle bir özelliği geçte olsa sunmaya başladı.

Sosyal medya bu kadar hayatımızın içindeyken bu kötü yorumları kısıtlamak elbette net bir çözüm değil. Ancak en azından bu yorumların platformda yayılmasının önüne geçecektir.