Aklınıza bir melodi mi takıldı? “Hum To Search” imdadınıza yetişecek

Başınıza daha önce gelmiştir.  Hayatınızın en az bir noktasında “Şöyle dırım dı dı dı dırım… diye başlayan bir şarkı vardı, neydi o?” diye etrafınızdakilere sormuşsunuzdur. Ne ismi ne de tek bir sözcük aklınıza gelmediyse bir de bulamamak ne kadar sinir bozucu olur biliyorsunuzdur. Google işte tam da burada yeni teknolojisiyle derdinize çare oluyor. 

15 Ekim itibariyle Google’un “hum to search” özelliğiyle aklınıza takılan melodiyi mırıldanarak, ıslık çalarak ya da söylerek bulabiliyorsunuz. Peki nasıl? Mobil telefonunuza Google app’in son versiyonunu yükleyin ve Google Search Widget’ını bulun. Mikrofon ikonuna tıklayarak “What’s this Song?” deyin veya “Search a Song” butonuna tıklayın. Sonrasında 10-15 saniye kadar mırıldanın. Google Asistan’da ise kısaca “Hey Google, what’s this song?” deyin ve mırıldanın. Peki neden İngilizce? Bu özellik şu an için maalesef iOS’ta ve İngilizce olarak çalışıyor. Android’te ise 20’nin üzerinde dilde geçerli fakat ilerleyen dönemlerde genişletilmesi planlanıyor.

Şarkıyı mırıldanmanız bittiğinde is Google’ın “machine learnig” algoritması potansiyel şarkıları belirliyor. Mükemmel bir eşleşme olması için uğraşmanıza da gerek yok. Algoritma size en yakın birkaç seçenek sıralıyor. Siz de bunların içinden en yakın geleni açıp, bilgilerine bakıp herhangi bir müzik platformunda açıp dinleyerek aradığınızın bu şarkı olup olmadığını bulabiliyorsunuz. Hatta şarkı hakkında analizleri, sözlerini ve hatta önceki kayıtları varsa onlara dahi ulaşabiliyorsunuz.

Peki bu nedir bu “machine learning”?

Algoritmanın nasıl çalıştığını ise basitçe anlatmak gerekirse, her şarkının melodisi bir parmak izi gibi düşünebiliriz. Kendilerine özel bir kimlikleri var. Google ekibi bu parmak izini bir ıslık ya da mırıldanmayla eşleştirebilecek öğrenme modelleri geliştirmiş. Mırıldandığınızda bu model audio’yu birkaç numara bazlı sekansa transform ediyor ve şarkının melodisini buluyor. Bu öğrenme modelleri çeşitli kaynaklardan oluşturulmuş şarkıları bulmak üzerine geliştirilmiş. Ayrıca algoritma, enstrümanlar ve ses tonu gibi diğer detayları da bu denklemden çıkarıyor ve elimizde sadece numara bazlı sekansı kalıyor. Bu sekansları dünya çapında yapılmış binlerce şarkı içinde tarıyor ve potansiyel şarkıları real-time olarak bulup listeliyor.

Bu yeni özellik gerçekten de yeni ve farklı bir deneyim sunuyor. Artık yolda veya radyoda duyduğunuz bir şarkıyı hatırlayamıyorsanız yalnızca mırıldanın, cevabınız saniyeler içinde karşınızda!