Yüz değiştirme ve efekt uygulamalardan biri olan FaceApp, son dönemde sosyal medyada dikkatleri bir hayli üzerine çekmiş durumda. Özellikle birçok ünlünün ve fenomenin de yaşlandırma filtresi ile görüntüsünü paylaşması sonrasında indirilme oranları epey yükseldi. Özellikle android cihazlarda 2 milyonun üzerinde olduğu konuşuluyor.
İndirilme oranı bu kadar yüksek olan FaceApp içinde risk faktörü her zaman var.

Kişisel verilerin sızdırılması… İşte bu noktada uzmanlar telefonunuzun kamerasına erişme, fotoğraf ve video galerilerine erişme gibi izinleri verirken kişisel verilerinizi kötü amaçlarda kullanılmasının önün geçmeniz için, uygulamaları indirdiğinizde verdiğiniz yetkilere dikkat etmeniz konusunda uyarıyorlar.

Peki bu yaşlandırma filtresi neden bu kadar ilgi çekti ve popüler oldu hiç düşündünüz mü? Gelin birlikte bu işin birazda psikolojik yanını ve altında yatabilecek nedenlere birlikte göz atalım.

Çocukken aileler tarafından geçiştirilen ve genellikle konuşmaktan kaçınılan ölüm konusu, gençken günlük hayatın telaşında bir şekilde bastırılıyor. Aslında küçük yaşlarda doğmak, büyümek ve ölmek kavramlarıyla şekillenen bilincimiz, çevremizden birini kaybettiğimizde ya da bir hastalık ile karşılaştığında, hatta ve hatta eski fotoğraflarına baktığında “Acaba yaşlanıyor muyum?” hissiyatına kapılıyor.

Her yıl, bilim insanları iklim değişikliğinin; insanlığın dünya gezegeninde varlığını devam ettirmesinin ne kadar süreceğini ön gören yeni tahminler vermeye devam ediyorlar. Her seferinde de, bu tahminlere baktığımızda “eski toprak” diye tanımladığımız büyüklerimize oranla ne kadar şansız olduğumuz gerçeği yüzümüze çarpıyor.

Aslında belki de FaceApp’ın yaşlandırma filtresine duyulan hayranlık, neslimizin zihninde durumunda büyük bir boşluk ve karamsarlık olduğunu vurguluyor.

FaceApp’ın yaşlandırma filtresinin viralliği ile sürekli gelişen iklim krizi ile meşgul olma arasındaki bağlantıyı gören sadece biz değiliz. Tampa Bay Times, devletlerinin özellikle de Miami kentinin, iklim değişikliği tarafından tehlikeye sokulmuş en yoğun yerlerden biri olarak, uygulama sayesinde nasıl bir tanınma anı yakaladığını ele aldı.

Bu filtre, endişeli gençler için bilinçdışı bir fantezi haline geldi. Geleceği düşündüğümüzde hissettiğimiz uyuşukluğu, felç edici nihilizmi delen komik bir rahatlama yaşıyoruzdur sadece ve hepsi budur.