Spotify ve Instagram’ın yeni özelliklerinden, Facebook’un Reels Hamlesine, pandemi sonrası 3D tasarım ve sanal gerçeklikle çalışma imkanı sunan Co-Creation’a Temmuz ayının öne çıkanları Kafaları Tazele postamızda.

LInkedIn CovId-19 işsizliğini nasıl destekliyor

Eğitimi sürekli olarak destekleyen ve çabaları hep bu yönde olan LinkedIn, COVID-19 ekonomisindeki mevcut iş arayanlara, iş bulmak ve başvurmaktan, yüz yüze temas mümkün olmadığında profesyonel ağlarını oluşturmaya kadar çeşitli şekillerde yardımcı olmak istiyor.

Apple’ın Gizlilik Güncellemesiyle İlgili Soru İşaretleri

Apple, geçtiğimiz ay mobil reklamcılık endüstrisini sarsan iki önemli gizlilik değişikliğini açıkladı.  Ancak uzmanların bazı soru işaretleri var.

TIKTOK’tan INFLUENCERLARA Creator Fund’la destek

Dünyanın en büyük sosyal medya platformlarından biri olan TikTok kendi fenomenlerini yarattı. Ancak diğer platformların aksine influencer’lar yalnızca marka iş birliklerinden para kazanabiliyor. Tiktok buna çözümü influencer'lar için "Creator Fund" adını verdiği 200 milyon dolarlık bir bütçe oluşturmakta buldu. Ağustos 2020 ayı içinde açılacak başvurular sonrası belirlenecek; Topluluk Kuralları'na uyan, ABD'de yaşayan, 18 yaşından büyük, düzenli ve orijinal içerik üreticileri, TikTok'tan doğrudan ödeme alabilecek.

Facebook’tan Reels Hamlesi

Facebook’un TikTok’a karşı geliştirdiği Reels’in bazı pilot ülkelerde yayına başladığını biliyorduk. Ağustos ayı başında Türkiye dahil 50 ülkeye genişleyen Reels TikTok’a güçlü bir rakip olacak mı ileriki günler gösterecek ancak Facebook, Temmuz ayında, güçlü bir başlangıç yapmak için TikTok’un büyük isimlerine ciddi teklifler yaparak kendi safına çekmeye başladı.

Pandemi döneminde değişen tüketici alışkanlıkları

Temmuz ayında yayınlanan bir araştırma pandemi dönemi sonrası markalar için yol gösterici olacak nitelikte. İletişim şirketi Ketchum’un yaptığı araştırma sonuçlarına göre tüketicilerin %45’inin salgın döneminde tüketim alışkanlıkları tamamen değişmiş. %90’ı müşteri güvenliğini düşünen markalardan satın almayı tercih ederken, %88’i markaların daha etik olmasını bekliyor. Ayrıca Black Lives Matter protestoları da %74’ün eşitlik ve çeşitliliğe dikkat eden markalara yönelmesine sebep olmuş.

KİTAPLARA KALEMLE DEĞİL STICKER'LA NOT ALIN

Tidy Stickers not alarak kitap okuyan kişiler için adeta bir velinimet. Sezay Karagöz sunduğu kitap ayraçlarının arkasında yer alan küçük çıkartmalar kitaplardaki önemli yerlerin kolayca bulunmasına yardımcı oluyor. Bu fikrin patentini alan Karagöz her kitap ayracı arkasına renkli ve eğlenceli 80 küçük çıkartma yerleştiriyor.

Sanal gerçeklik ortamında uzaktan çalışma:
CO-CREATION

COVID-19 nedeniyle çoğu sektör evden çalışma sistemine geçti. Tabii yaratıcı sektörler de…. Gravity Sketch’in yaratıcı sektör için geliştirdiği ortak çalışma aracı Co-Creation’la ekiplerin 3B sanal gerçeklik ortamında birlikte çalışabildiği ve tasarımlarını birlikte gözden geçirebildiği bir platform. Kullanıcılar bu platformda doğal olarak çizim ve modelleme yapabiliyor, doğrudan elleriyle tasarım yapabiliyor.

Farklı deneyimler sunan bir müze

Kengo Kuma (Japonya’da yer alan bir mimarlık stüdyosu) dış cephesi monolitik çağı andıran bir kültür müzesi tasarladı. Müzede doğa, bilim, sanat, moda, çevre ve toplum gibi temalarla ilgili sergilerin olduğu bir galeri yer alacak. Ayrıca kütüphane ve anime gösterimlerinin yapılacağı bir alan, projeksiyon haritalaması tekniği ile bir "kitaplık tiyatrosu"na dönüşebilen bir kütüphane de bulunacak.

SPOTIFY’dan yeni video podcast özelliği

Spotify, video podcast özelliği getirdi. Bu özellik, Spotify'ı podcast konusunda YouTube ile rekabet edecek konuma getirirken yayıncılar için alternatif bir platform sağlıyor. Bu özellik, podcast yaratıcılarının dinleyicilerle daha derin bir bağ kurup daha derin bir etkileşime geçmesini sağlamayı amaçlıyor.

Instagram yeni özelliğiyle bağış kampanyalarını destekliyor

Instagram, kullanıcılarının kişisel amaçları için bağış toplamasına (fundraise) imkân sağlayan yeni özelliğinin testlerine başladı. Bağış kampanyalarının yayına alındıkları tarihten itibaren 30 gün sürecek ancak kampanya sahibi süreyi istediği kadar uzatabilme imkânına sahip olacak. Bağışçılar anonim bir şekilde kampanyalara destek olabilecek.

TWITTER’da geniş çaplı hacklenme yaşandı

Temmuz ayının en çok konuşulan olaylarından biri Joe Biden, Kanye West, Bill Gates, Jeff Bezos ve Elon Musk gibi isimlerin Twitter hesapları hacker'lar tarafından ele geçirilmesiydi. Bu isimlerin hesaplarından, takipçilerin Bitcoin'lerini belirli bir kripto para cüzdanına göndermelerini isteyen ve gönderen herkesin parasını ikiye katlamayı vadeden bir tweet atıldı. Twitter tarafından onaylı hesapların tweet atması ve şifre sıfırlaması bir süreliğine askıya alındı. Olayı takiben Twitter hisseleri düşüş gösterdi.

Moda dünyası 3D tasarıma kucak açıyor

3D tasarım birçok sektörde olduğu gibi modanın da radarındaydı. Covid-19 pandemisi uzaktan tasarım süreci için bu konuda bir önayak oldu. Tedarik zincirinden, tasarım ve satışa kadar tüm adımları gerçekleştirmeye yarayan 3D gereçler kullanılmaya başladı. Birçok büyük marka dijital tasarıma yatırım yapmaya ve böylece verimlilik artışı ve daha az atıkla çalışma hedefliyor.

2020’ye esprili bir bakış: 10 karikatürist pandemiyi çizdi

2020’nin hiç de kolay bir yıl olmadığında tüm dünya hemfikir. Ardı ardına gelen kötü haberler üzerine özellikle tüm dünyayı etkileyen pandemi, sanatçıların üretim sürecinde oldukça etkili oldu. Bu sürecin meyvelerinden 10 karikatürüstin bu döneme esprili bakışı için linke tıklayıp okumaya devam edin..

TIANWEN-1 Mars’a doğru yola çıktı

Temmuz ayında ABD’den sonra Mars’ın yüzeyine araç gönderen ikinci ülke olmaya hazırlanan Çin, ilk büyük Mars görevi için Tianwen-1 isimli uzay aracını uzaya göndermeyi başardı. Yörünge modülü, yüzey iniş aracı ve gezici bir robottan oluşan Tianwen-1 aracı Kızıl Gezegen'e ulaştıktan sonra, Mars'ın jeolojisini incelemek ve gezegenin yüzeyinin altında neler olduğu hakkında bilgi edinmek için çalışacak.