Sektör öncüsü markalardan Facebook'a, Netflix'ten İKEA'ya birçok marka ve kuruluşun Coronovirus ile mücadele kapsamında gerçekleştirdiği çalışma ve kampanyalarını incelediğimiz Haziran ayı Kafaları Tazele dijital postamız fırından yeni çıktı!

MARKALARIN KORONAVIRÜS KARNESİ: DÜNYA DEVLERİ BU DÖNEMDE NELER YAPIYOR?

Coronavirus’ün yeni bir dünya ve yeni bir normal yaratacağının farkında olduğumuz bu dönemde bazı sektör öncüleri reklam çalışmaları yapmamayı tercih ederken bazıları da bu dönemde tüketicilerle anlamlı bir bağ kurabilmenin ve bunu sürdürebilmenin mümkün olduğunu söylüyor.

CORONAVİRÜS PANDEMİSİ YENİ BİR JENERASYON DOĞURACAK!

Kinetik Nesiller Merkezi’nin (CGK) başkanı olan Jason Dorsey’e göre Koronavirüs pandemisi yeni bir Z jenerasyonu sonrası üretimine sebep olabilir. Dorsey ve Kinetik Nesiller Merkezi ekibi şu anda Koronavirüs pandemisinin Z geni üzerindeki etkilerini araştırmanın ilk aşamalarında olsalar da şimdiden derin kuşak etkileri gördüklerini söylüyor.

SOSYAL MEDYA KORONAVİRÜS’E GÖRE ŞEKİLLENMEYE BAŞLADI

COVID-19 ile yaşadığımız zorlu günlerde hepimizin düzeni, takip ettiğimiz haberler ve ilgi alanlarımız değişmeye başladı. Durum böyle olunca, saatlerimizi geçirdiğimiz sosyal medya uygulamalarımız da bizlere ayak uydurmak ve bize katkı sağlamak amacıyla kendini COVID-19 dönemine göre değiştirmeye ve güncellemeye başladı.

REKLAM DÜNYASININ CORONAVİRÜS İLE SAVAŞI

Son dönemde yaşanan Coronavirus krizinin haberleri ve gelişmeleri ile neredeyse her sektörün geniş kapsamlı etkisini hissettiği bu durumdan ağır şekilde etkilenen bir sektörde reklamcılık ve pazarlama oldu.

İKEA’DAN DİKKAT ÇEKİCİ REKLAM FİLMİ; BİR BAŞKASININ EVi OL!

IKEA, Uluslararası Homofobi, Transfobi ve Bifobi ile Mücadele Günü’nde yayınladığı reklam filminde toplum içinde ayrımcılığa uğrayanlara ve güvende hissedemeyenlere dikkat çekiyor.

REKLAMLARDA “NORMALE” GERİ DÖNÜŞ BAŞLIYOR!

COVID-19 pandemisiyle birlikte değişen reklam kampanyaları ülkelerin karantina kurallarını esnetmeye başlaması sonrası yerini kavuşacağız temalı reklamlara bırakıyor.

NETFLIX’TEN SİNEMA TELEVİZYON SEKTÖRÜ ÇALIŞANLARINA DESTEK

Salgın nedeniyle olumsuz etkilenen sektör çalışanlarına destek olmak amacıyla global bir girişim başlattığını duyuran Netflix, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) ve Sinema Televizyon Sendikası ile ortak bir adım attı. Netflix’in, Türkiye’deki kamera arkası çalışanları için 4 milyon TL'lik yardımının dağıtımını İKSV ve Sinema Televizyon Sendikası üstlenecek.

KARGOLARDA KOLİ DEĞİL UMUT BANDI

Coronavirus nedeniyle insanların evlere kapandığını ve kapıya teslim hizmetlerdeki artışla birlikte Güney Kore Polis Teşkilatından 25 Mayıs Uluslararası Kayıp Çocuklar Günü'nde umut yayan kampanya. Bu kampanya ile kolilerin kayıp çocuklara ait bilgilerin yayılması konusunda oldukça etkili bir yayın olacağını düşünüyorlar.

UNUTULMAZ FİLMLERİN SULU BOYA İLE KAT PLANLARI ÇİZİLDİ!

Mimar ve illüstratör Boryana Ilieva, "Floor Plan Croissant" projesinde unutulmaz filmlerin set tasarımını ve iç mimarisini inceliyor.

VAN GOGH MÜZESİ’NDEN 4K VİDEOLARLA SANAL TUR

Tabloları detaylı gösteren 4K video serisi paylaşan Van Gogh Müzesi, kültür ve sanat turlarından uzak kaldığımız bugünlerde güzel bir alternatif sunuyor.

COVID-19’DA ÜRETMEYE DEVAM EDEN TASARIMCILARDAN GELECEĞİN RESTORANLARINA ASMA SİPERLİKLER

Christophe Gernigon'un imzasını taşıyan PLEX’EAT, aynı masada oturan restoran ve kafe müşterileri için güvenli bir deneyim sunuyor.

CLIO AWARDS’TAN KARANTİNAYA öZEL BOYAMA KITABI

Reklam, tasarım ve iletişim disiplinlerindeki yaratıcılığı ve inovasyonu ödüllendiren Clio Awards, karantina günlerinde stresi azaltmak amacıyla ödüllü reklamlardan bir boyama kitabı hazırladı.

İSTANBUL FİLM FESTİVALİ’NDEN 15 FİLM İNTERNET ÜZERİNDEN İZLEYİCİYLE BULUŞTU.

Salgın nedeniyle hem global hem de yerel etkinliklerde erteleme veya iptal kararları alındı. 39. İstanbul Film Festivali programındaki 15 yabancı film ise bu süreçte internet üzerinden izleyiciyle buluştu.

BURGER KING’TEN ÇALIŞANLARINA TEŞEKKÜR KAMPANYASI!

Sipariş için mobil uygulamasını kullananlardan çalışanları için teşekkür mesajı bırakmalarını isteyen Burger King, müşterilerden gelen mesajları restoranlarına taşıyor.

CORONAVİRÜS SÜRECİNDE KAN BAĞIŞINA BİR KEZ DAHA DİKKAT ÇEKİLDİ.

Kan bankalarının Coronavirus nedeniyle düzenli bağıştan mahrum kalması, Türkiye’de olduğu gibi dünyada da kan ihtiyacının kritik seviyelere ulaşmasına neden oldu. Brezilya ise kan bağışına azalan ilgiyi canlandırmayı amaçlayan bir kampanya gerçekleştirdi.

INSTAGRAM’DAN KÜÇÜK İŞLETMELERE DESTEK!

Coronavirus sürecinde zorluklar yaşayan küçük işletmelerin yeni müşterilere ulaşmaları ve hizmet sundukları kişilerle bağlantıda kalmaları için Instagram Küçük İşletmeleri Destekle çıkartmasını sundu.

INSTAGRAM BAZI KULLANICILAR İLE İKİ KATLI HİKAYELER ÖZET AKIŞINI TEST EDİYOR!

Instagram hemen herkesin severek takip ettiği Hikayeler özelliğini çift katlı bir Hikayeler özet akışı haline getirmeyi test ediyor. Bu şekilde kullanıcılar daha fazla içeriğe daha hızlı erişim sağlayabilecek.

SPOTIFY’DAN AYNI ŞARKIYI DİNLEYENLERİ BULUŞTURAN PLATFORM

286 milyonu aşkın kullanıcısı bulunan Spotify, sesin insanları yakınlaştırıcı gücünden hareketle Listening Together kampanyasını hayata geçirdi. Uygulama aynı anda aynı şarkıyı dinleyenleri bir araya getiriyor.

FACEBOOK, İŞLETMELERİN ÇEVRİMİÇİ FIRSATLARINI EN ÜST DÜZEYE ÇIKARMASI İÇİN 15 YENİ BLUEPRINT KURSU BAŞLATTI!

COVID-19 sürecinde işleri aksayan işletmeler çevrimiçi fırsatlarını en üst düzeye çıkarmaları için Facebook bir dizi önemli unsuru kapsayan on beş yeni, ücretsiz Blueprint kursu yayınladı.

TİKTOK AKIMI ARTARKEN PEŞİNDEN YENİ ALTERNATİF UYGULAMALARDA GELİYOR.

Karantina sırasında insanların TikTok’u keşfetmek için zamanları olduğundan patlayıcı bir büyüme gösterdi. Şimdi de kullanıcılar Gen Z-dominated uygulamalarına yöneliyor.

FACEBOOK, MÜZİKLE ETKİNLEŞTİRİLEN EFEKTLERİ İÇEREN YARATICILAR İÇİN YENİ AR ARAÇLARI EKLİYOR.

Hikayeler bölümü Instagram kadar aktif olmayan Facebook, insanların Hikayeler için kendi dijital efektlerini oluşturabilecekleri Spark AR oluşturma platformuna yeni AR araçları ekliyor.

COVID-19 SÜRECİNDE YENİ NORMAL’IN YENİ LÜKSLERİ

Tüketim kalıplarımızın altındaki motivasyon sabitken onu uygulama biçimimiz koşulların getirdiği sınırlara göre yeniden ayarlanır. Bu gerçeklikten hareketle, içinden geçtiğimiz döneme göre adapte edilmiş yeni lüks tüketim alışkanlıklarını ortaya koyan beş trend.