Geçen günlerde, popüler sosyal medya platformu Twitter’ın kripto alanına ilişkin yeni bir özelliğinin tanıtımı yapıldı. 

Twitter Tüketici Ürünleri Pazarlama Başkanı Justin Taylor, 29 Eylül’de paylaştığı gönderisinde yeni özelliği anlattı. Gönderiye göre Twitter kullanıcıları, henüz geliştirilme aşamasında olan özellik sayesinde profil fotoğraflarına NFT koyabilecek.

Paylaşılan videoya göre profil fotoğraflarına NFT’lerini koymak isteyen kullanıcılar, “Fotoğrafı değiştir” butonuna tıkladıklarında “NFT seç” seçeneğiyle karşılaşacaklar. Bu seçeneğe tıkladıktan sonra ise Coinbase, Metamask ve Crypto.com gibi platformlardaki cüzdanlara bağlanmak mümkün olacak.

Twitter ayrıca otomatik olarak oluşturulan mesajda, NFT yaratıcılarının kredilendirildiği yeni profil resimleri hakkında takipçilerini uyarmalarını istiyor.

Bir NFT profil resmine dokunulduğunda, kullanıcılar ayrıca yaratıcısı, sahibi ve daha fazlası dahil olmak üzere NFT hakkında daha fazla bilgi görebilecekler.

Buradaki fikir kullanıcıyla doğrudan bağlantı sağlarken ve resmi mülkiyeti onaylarken, alternatif görüntü şeklinin de kullanıcının profil resmi olarak görüntüledikleri NFT’ye gerçekten sahip olduğuna dair daha fazla güvence sağlamasıdır.

Ancak bir NFT satın almak istenildiğinde, NFT’nin temsil ettiği temel çalışmanın sahipliğini değil, yalnızca bu dijital kopyayı içerir. Aslında orijinal sanat eserinin haklarına sahiptir. Bu çalışmanın daha sonra nasıl yeniden kullanılabileceği konusunda kafalar hala karışık, ancak yasalara göre, bir NFT’ye sahip olsanız bile bu, yaratıcının orijinal parçayı ayrı bir anlaşmada satmasını engellemez.

Jane Manchun Wong, Twitter’ın şu anda detaylar üzerinde çalıştığını bildirdi. Yeni altıgen görüntülerin gerçekte nasıl görüneceği ve NFT bağlantı sürecinin nasıl çalışacağı da dahil olmak üzere bu konuda daha da fazla ayrıntıyı ortaya çıkardı. Söz konusu özellik kullanıma sunulduğunda kullanıcıların Twitter profillerini ziyaret ederek NFT’lerine ve NFT detaylarına göz atmak mümkün olacak. 

Biliyoruz ki, Twitter ve Square CEO’su Jack Dorsey de sektörün en büyük destekçilerinden biri. Bitcoin’i “internetin yerel para birimi” olarak tanımlayan Dorsey, kripto paranın şirketin geleceğinde kilit rol oynayacağını ve Twitter ürün ve hizmetlerini dönüştürme potansiyeli olduğunu söylemişti.

Ancak Mada Aflak’ın paylaştığı videoda da gösterilen yeni özellik, kendisinin de belirttiği üzere şimdilik deneme aşamasında. Dolayısıyla bu özelliğin Twitter’a ne zaman geleceği henüz bilinmiyor. Fakat önümüzdeki süreçte Twitter’ın kripto para sektörüne atılmasıyla ilgili yeni haberler duyacağımıza eminiz.