Pazarlama

Başarılı Olmak İçin Hangi Dijital Pazarlama Kanalını Seçmelisiniz?

Pazarlama

Başarılı Olmak İçin Hangi Dijital Pazarlama Kanalını Seçmelisiniz?

by Roy + Teddy

Hangi pazarlama kanalına yatırım yapmanız gerektiğini biliyor musunuz? Pazarlama kanallarına yapacağınız yatırım, işinizi büyük ölçüde etkileyecek bir adımdır. Yanlış yatırımlar büyük sonuçlar doğurabileceği gibi, doğru yere yapılan yatırımlar da çok şey değiştirebilir. Aynı anda bütün platformlarda yer almak, pazarlamacılar tarafından genel olarak doğru kabul edilir. Ancak bu süreç çok uzun ve yorucu olduğu gibi beklenen geri dönüşü de vermeyecektir. Bu nedenle, büyümeye elverişli ve etkili kanallara yatırım yaparak; daha az yerde ama daha etkin olmak önem taşır. Peki pazarlamacılar bunun için nasıl bir yol izlemelidir?
Ortak Dijital Pazarlama Kanallarına Genel Bir Bakış
İlk olarak hangi şirketin hangi pazarlama kanalını kullandığını ve kimlerin bu kanallardan yararlandığını inceleyelim. Bunların tamamı işinizle ilgili olmasa bile yine de bir göz atmanız, uygun pazarlama stratejisini belirlemenizde işe yarayacaktır.
Ücretli Satın Alım
Ücretli satın alım, geleneksel reklamcılığın dijitale uyarlanan hali olduğundan oldukça yaygındır. Ve çoğu zaman ikiye ayrılarak incelenir, çoğunlukla da farklı oranlarda ve bir arada kullanılırlar.

 • Arama Motoru Pazarlamacılığı
 • Sosyal ve Görüntülü Reklamlar

Arama motoru pazarlaması, Google Adwords ve Microsoft Bing gibi arama ağlarında anahtar kelime teklif etme özelliğidir. Pazarlamacılar, arama ağı reklamları için büyük bir bütçe ayırırlar ve ayrıca pazarın büyük bir bölümü Google’a aittir. SEM bu konuda mükemmel bir seçim olabilir; çünkü bulabileceğiniz en yüksek trafik, sayıları oldukça fazla olan Google kullanıcılarından gelmektedir.
shutterstock_126278537
Bir de sosyal ve görüntülü taraf var. Gün geçtikçe yaygınlaşan bu teknikle özel bir kesime hitap edebilir ve bu şekilde büyük kitleler oluşturabilirsiniz. Ayrıca bu teknik, farklı ilgi alanlarına sahip olan niş kitleleri hedeflemenize olanak tanır. Örneğin, Reddit adlı sosyal paylaşım sitesine alt bildirim olarak reklam verebilirsiniz. Hesaplamaları ayarlayabilirseniz, ücretli satın alım ölçümü kolay yapılabilen bir kanaldır ve bu sizin müşterilerin gözünde uzun vadede değerli olmanızı sağlayacaktır.  Böylelikle hiç de pahalıya mal olmayan bir şekilde yatırım yapmaya devam edebileceğiniz bir geribildirim döngüsüne sahip olursunuz.
Ücretli satın alma hakkında daha fazla bilgi edinmek için bazı kaynaklar şunlardır:

SEO Google, saniyede ortalama 40.000 sonuç buluyor ve bu, günde 3.5 milyar, yılda 1.2 trilyon arama yapıldığı anlamına geliyor. Peki bu aramalardan müşteri edinmek mümkün mü? Cevabımız evet. Bazı işletmeler, özellikle de Yelp, Airbnb, Nitekim veya Thumbtack gibi kendiliğinden yüksek arama hacmine sahip olan alanlarda SEO’lar, tek seçimdir. İçerik siteleri de SEO için harika bir seçimdir.
İlgili resim
Başlangıcı yaptıktan sonra, devamı hızla gelecektir. Ücretli satın alıma başladıktan sonra yatırım akışına son verirseniz, müşteri akışına da son vermiş olursunuz. SEO, sonuçları uzun vadede alınan bir sistemdir.
Denemek için başlayıp kısa sürede ne kadar işe yaradığını öğrenmek neredeyse imkansız gibidir.

seo return on investment ile ilgili görsel sonucu
SEO hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz aşağıdaki kaynaklara bakmanızda yarar var;

E-Posta Pazarlama
E-posta pazarlamacılığı yapmayan herhangi bir şirket duymamışsınızdır. Bunu iyi yapmayan pek çok kişi var, ancak e-posta pazarlamacılığı diğer satın alma kanallarının sonucunda doğal olarak ortaya çıkmıştır ve hem sadakat oluşturmak, hem de müşteriyle ilişki kurmakta büyük önem taşır. E-posta kesinlikle, potansiyel müşteriler oluştururken bir yandan da hali hazırdaki mevcut müşterilere daha kişisel bir deneyim sunarak ilgi çeken en iyi yollardan biridir. Bazı işletmeler e-posta sayesinde varoluş gösterir.
Örneğin, Groupon, e-posta pazarlaması olmadan bir şirket olmayacaktı.
e-mail marketing ile ilgili görsel sonucu
Ayrıca, bu kategorideki itme ve metin bildirimleri gibi diğer tetiklenen iletişimleri de dikkate alalım. Gün boyunca e-posta pazarlama hakkında okuyabilirsiniz ancak başlamak için aşağıdaki kaynaklara bir göz atmanızı öneririz;

İçerik Pazarlaması
İçerik pazarlaması; SEO, sosyal medya ve halkla ilişkiler gibi geniş kapsamlı bir kanaldır. İçerik denilen şey; müşterileri eğitme, bilgilendirme ve eğlendirme amacıyla hazırlanan çevrimiçi içeriğin oluşturulması ve paylaşımı demektir ve oldukça etkili bir kanaldır.
İçerikle başarılı olanlara örnek olarak Kissmetrics, HubSpot, Crazy Egg ve Buffer verilebilir.
shutterstock_400865365
İçerik pazarlaması oldukça geniş bir kavram olduğu için, nerede başladığı ve SEO veya PR’nin ne zaman, nerede sona ereceği öngörülebilir değildir. Örneğin, Mint’in oluşturduğu erken satın alma stratejisi; misafir içerikleri paylaşma, bahisler ve satın alınan içerikler için blogları hedeflemekteydi. Peki bu içerik pazarlamasına girer mi, bilinmez. Ancak oldukça etkili bir yöntem olup büyük bir başarı elde ettiğini itiraf etmek gerekir.
mint app ile ilgili görsel sonucu

İçerik pazarlaması hakkında daha detaylı bilgi için aşağıdaki kaynakları kullanabilirsiniz;

Viral reklam, hepimizin bildiği gibi en etkili büyüme sağlayan modeldir: Dropbox, Uber, Facebook, Hotmail. İçeriğini çözmeye başlarsanız, başarı elde etmeniz kaçınılmazdır. Satın alınarak elde edilmiş bir kişi, sizi on kişiye kadar ulaştırabilir.
Viralite / yönlendirme ile ilgili kaynaklar:

Eğer satış konusunda iyiyseniz, bunu ölçümlemeniz oldukça kolay olacak. Ancak Buradan başarı elde etmek biraz da sizin marifetinize bağlı. Bunda da alınacak sonuçlar zaman içinde gelsede, beklemeye fazlasıyla değdiğini göreceksiniz.
Yüksek fiyat etiketine veya yaşam boyu değere sahip olan şirketler için B2B satış bir gerekliliktir. Bu konumda olup da satış yapmayan başarılı bir şirket yok gibidir. Bu konuda aşağıdaki kaynaklara göz atmanızda fayda var;

İş Geliştirme ve Ortaklıklar
İster popüler teknoloji ile entegrasyon, ortak pazarlama malzemeleri markalaştırma veya büyük şirketlerle çarpıcı karşılıklı yarar sağlayan fırsatlar olsun, iş geliştirme ve ortaklıkların uygulanabilir büyüme kanalları olabileceği açıktır.
Ortaklıkların bir şirketin tek veya en yüksek performanslı kanalı olduğu nadir görülür; ancak bazen Google veya Microsoft’la olan nadir ortaklıklar, bir başlangıç etkinliğini dünyanın tepesine taşıyabilir. Ayrıca, bazı şirketler, Segment ve Zapier gibi, kendi arzusuyla geliştirilmiş ortaklıklar ve entegrasyonlara sahip olabilir.
Ortaklıklar ve işbirliği üzerine faydalanabileceğiniz kaynaklar ise:

Yükselişte Olan Kanallar
Eğer yükselişte olan bir kanalı deneyeceksiniz hiç süphe yok ki avantajlı konumda olan sizsiniz; özellikle büyüklük ve maddi imkan açısından sizden üstün olan rakipleriniz varsa, yeni kanallar bulmak size taze kan sağlayacaktır. Ayrıca şu an zirvede olan çoğu kanal da bir zamanlar sadece küçük bir kanaldı.
Büyümek için mücadele eden bir pazarlamacıysanız, yeni yollar ve farklı pazarlama fırsatları için sürekli uyanık olmalısınız. Bunun için özellikle nişli reklam fırsatları ve AR ile VR veya buna karşılık gelen uygulamalar için tetikte olmak oldukça faydalıdır.
En Yaygın Hata: Kendinizi Güçsüz Göstermek
Yatırım yapmanız gereken çok mu fazla kanal var? Bu bir sorun demektir, çünkü çok fazla kanala kesinlikle gerek yok. Kanalların hepsinde yer almak bir mecburiyet değil. Unutmayın, şirketiniz büyürken belli bir eşiği takip etmelidir. Bu eşiği takip etmediğiniz sürece çok fazla kanala yatırım yapmak akıllıca bir tercih olmaktan oldukça uzaktır. Ve yapacağınız en büyük hata, her yerde olmanız gerektiğine inanmaktır.
the 80-20 rule ile ilgili görsel sonucu
Belli bir güç yasasını takip eden bir pazarlama stratejisinde olabilirsiniz. Ancak asıl göreviniz; kanalları araştırmak, keşfetmek, onlardan en yüksek verimi almak ve potansiyellerini en iyi şekilde kullanmak amacıyla bu kanalları optimize etmektir.
Çok fazla sorumluluk altına girmek, üretkenliğinizin önündeki en büyük tehdittir; özellikle de bunu pazarlama stratejiniz olarak benimsediyseniz. Birkaç pazarlama kanalında olmak ve hepsi için maksimum efor sarfetmenin sonucu büyük bir hayal kırıklığı olmaktan ileri gidemez.
Pazarlama Kanallarını Seçmeye ve Denemeye Nasıl Başlanır? 
Bunu yeniden hatırlatmakta fayda var, pazarlama stratejisi şirketin aşamalarına göre değişen bir şeydir. Başlarken yapacaklarınızdan çok giderler için kara kara düşünmeniz muhtemeldir. Peki nasıl başlarsınız?
Rakiplerinizin neler yaptığına ve nasıl bir süreçte ilerlediğine bakıp bir değerlendirme yaparak süreci başlatabilirsiniz. Rakiplerinizin SEO ve PPC stratejilerine niceliksel bir bakış sağlamak için SpyFu, Ahrefs, SEMrush gibi araçları kullanın. Oldukça nitelikli bir rekabet analizi yapabilirsiniz. Bir de 5 adımdan oluşan Bullseye Framework’ü kullanmayı deneyin:

 • Beyin fırtınası
 • Rütbe
 • Öncelik
 • Ölçek
 • Odak

Bütün kanalların her birini ayrı ayrı inceleyin ve her biriyle ilgili farklı bir beyin fırtınası yapın.
Çalışmayacağını düşündüğünüz kanalları da es geçmeyin. Kendinize bir öncelik sıralaması yapın. Küçük çapta deneyler yaparak en sonunda bir kanal üzerine odaklanın, bu her zaman işe yarayan bir yöntemdir.
Temel olarak, yalnızca web sitesi veya ürün yerine, çevik pazarlamanın ve deneylerin kanallara kendiliğinden uygulanmasıdır. Kanalları nasıl ikiye katlayacağınız ve uzun vadede seçeceğiniz için orada birçok çerçeve var:
Büyüme Kanallarını Seçme: ROI ve Ölçek 
Sizin çok iyi çalışacak olan bir kanalı nasıl seçiyorsunuz?
Yüksek YG’niz varsa ve kanal ölçeklenebilir bir kanal ise, Brian Balfour’un bu videoda sorduğu gibi, traction kanallarını mı arıyorsunuz yoksa büyüme kanallarını mı? İkisi çok farklı şeylerdir, ortak noktaları olsa dahi. Başlangıç duyurularını doğrulamak ve erken ürün ve pazar geliştirmesine yardımcı olmak için ölçekli olmayan şeyler yapan çekinceleri, misafir postalarını yazmayı, potansiyel kullanıcıları e-postayla göndermede, ve forumlarda potansiyel kullanıcıları ilgisini çekmeyi bulabilirsiniz. Ancak bir büyüme kanalı seçmek için iki faktörü tartmanız gerekir:

 • ROI nedir?
 • Ölçeklendiriyor mu?

shutterstock_331437848
Andrew Chen’e göre, bir başlangıç programını ölçekleyebileceğiniz yalnızca birkaç kanal var:

 • Ücretli satın alma.
 • Viral Reklam
 • SEO
 • Satış
 • Diğer (Microsoft ya da Oracle ile nadir bir ortaklık başlatma gibi).

Burada sözü geçen kanalların tamamının birleştiği bir nokta var: geribildirim döngüleri.
Boris Wertz, yüksek oranda büyümeyi iki maddeye indiriyor:

 • İşletmeniz, kullanıcı başına yüksek Yaşam Boyu Değeri’ne (LTV) sahiptir. Bu, müşteri kazanımı üzerinde çok şey harcamanızı sağlar.
 • İşletmeniz, kullanıcı başına gelir veya kullanıcı başına maliyetten çok fazla endişelenmeden kullanıcıları ucuza satın almanıza olanak tanıyan yüksek bir viral etkinliğe (veya bir ağ etkisine) sahiptir.

Birincisi Workday veya Bounce X gibi bir şirketi ele alabilirsiniz. Bir müşteri onlara çok değer verir. Ve ikinci bir Dropbox veya Tindergibi de olabilir. Arkadaşlar arkadaşlarına söyler ve aslında ağınızdan daha fazlası onu kullanıyorsa üründen daha fazla değer çıkarırsınız, dolayısıyla harcamalarınızı müşteri tavsiyeleri ile çoğaltabilirler.
shutterstock_480205684
Andrew’un bahsettiği ve benim de yukarıda anlattığım şeyi her zaman tekrar hatırlayın: ölçeklendirmek için ROI’yi veya ölçeklendirme imkanı sunan bir kanalı tercih etmek durumundasınız. Bir kanalınız etkileşim aldığında onu daha fazla kaynakla doldurun ve mümkün olduğunca çok kaynakla besleyin.
Daha sonra da bütçenizi en baştan oluşturun, verilerinizi ekiple paylaşın ve mutlaka kanalın işlevini ve etkisini anlayabilmelerine yardım edin. Daha sonra ortaya çıkan performansı devamlı olarak izlemeye alın. YG oranınız değişirse yapılacak tek şey stratejiyi düşürmektir. Her zaman testler yapmak ve yenilik katmak faydalı olacaktır. Tüm kaynaklar ölçeklenebilir olsa dahi YG’yi koruyamayabilirsiniz. Taktik ve kanallar daima yenilenmeye ve geliştirilmeye açık olmalı.
Sonuç
Doğru pazarlama kanallarını seçmeye yönelik birçok fikir var ve söylenen her şey doğru: bu bütün işinizi değiştirebilir veya bozabilir. Aynı zamanda ekip, ürün, şirket aşaması, pazar gibi birçok faktöre bağlı olduğunu unutmayın. Kanalları seçerken ve ölçeklendirirken takip etmenizi önerdiğimiz birkaç ilkemiz var:

 • Yüksek ROI ile ölçekleme yapabilen kanalları seçin.
 • Kendinizi çok zayıf göstermek yerine, birkaç kanala odaklanın.
 • Değişime adapte olmaya çalışın, deneyin. Kanallar ve alınan etkileşimler her zaman değişecektir.
 • MixJum

  Your comment is awaiting moderation. 4 months ago

  FORTNITE Hack V Bucks 2021

  before downloading any music on a supplementary site, create sure you retrieve the reviews upon that site to avoid downloading a virus. way in reviews that chat just about malware or viruses. If there are any reviews indicating that the website has malicious files, you should avoid it. Even if there are no bad reviews, you should nevertheless be careful.

  Stick with trusted websites for your music downloads. The biggest suffering bearing in mind untrusted sites is that they can contain viruses, but you might as well as be putting yourself in true jeopardy if you download music from a less respectable site. admit the epoch to research a site since you download to create determined it is both secure and legitimate to use.

  If you adore several songs from one artist, announce purchasing the full album. Buying entire albums still often results in the lowest average per track price, regardless of sales source. You also have more music to explore. You can find a song you drop in love with.

  If you attain want to download music through peer to peer software, be sure to pick a reputable program. That said, you may locate that the music you aspire isn’t nearby upon the network you have chosen. Be completely cautious of the programs you choose to ensure you don’t end stirring past a virus.

  If you install peer to peer networking software, don’t install any of the embellishments or extra software which it offers you. These programs are often adware which can eat going on resources on your computer or internet connection, help they build up no improvement to the software itself, correspondingly just uncheck those boxes.

  When downloading music online, make definite that it is in a format that your music artiste or computer can handle. The most common file format for music downloads is MP3, but there are many other types. No matter what format you get, create certain that it does not require conversion before you can play a part it.

  KW:
  FORTNITE Hack Apk 2021
  How To Get Free FORTNITE V Bucks 2021
  FORTNITE Hack PC 2021
  FORTNITE Hack Free 2021
  FORTNITE V Bucks 2021

 • MixJum

  Your comment is awaiting moderation. 4 months ago

  FORTNITE V-Bucks Generator 2021

  before downloading any music upon a additional site, make sure you open the reviews on that site to avoid downloading a virus. read reviews that talk about malware or viruses. If there are any reviews indicating that the website has malicious files, you should avoid it. Even if there are no bad reviews, you should nevertheless be careful.

  Stick in imitation of trusted websites for your music downloads. The biggest suffering in the manner of untrusted sites is that they can contain viruses, but you might plus be putting yourself in legitimate jeopardy if you download music from a less respectable site. bow to the time to research a site before you download to make certain it is both safe and real to use.

  If you love several songs from one artist, rule purchasing the full album. Buying entire albums yet often results in the lowest average per track price, regardless of sales source. You moreover have more music to explore. You can find a tune you fall in love with.

  If you accomplish want to download music through peer to peer software, be definite to pick a reputable program. That said, you may find that the music you strive for isn’t easy to get to on the network you have chosen. Be definitely cautious of the programs you choose to ensure you don’t stop in the works considering a virus.

  If you install peer to peer networking software, don’t install any of the embellishments or extra software which it offers you. These programs are often adware which can eat happening resources upon your computer or internet connection, gain they increase no lead to the software itself, in view of that just uncheck those boxes.

  When downloading music online, make sure that it is in a format that your music performer or computer can handle. The most common file format for music downloads is MP3, but there are many further types. No matter what format you get, make distinct that it does not require conversion previously you can do its stuff it.

  KW:
  How To Get V Bucks On FORTNITE 2021
  FORTNITE How To Get V Bucks 2021
  How To Get V Bucks In FORTNITE PS4 2021
  How To Get V Bucks FORTNITE 2021
  FORTNITE Hack 2021

 • MixJum

  Your comment is awaiting moderation. 4 months ago

  FORTNITE How To Get V Bucks 2021

  previously downloading any music upon a further site, create clear you door the reviews on that site to avoid downloading a virus. entre reviews that talk virtually malware or viruses. If there are any reviews indicating that the website has malicious files, you should avoid it. Even if there are no bad reviews, you should yet be careful.

  Stick when trusted websites for your music downloads. The biggest pain considering untrusted sites is that they can contain viruses, but you might furthermore be putting yourself in authentic jeopardy if you download music from a less respectable site. believe the become old to research a site before you download to create definite it is both safe and real to use.

  If you love several songs from one artist, pronounce purchasing the full album. Buying entire albums yet often results in the lowest average per track price, regardless of sales source. You furthermore have more music to explore. You can locate a song you drop in love with.

  If you complete want to download music through peer to peer software, be determined to choose a reputable program. That said, you may locate that the music you plan isn’t understandable upon the network you have chosen. Be utterly cautious of the programs you pick to ensure you don’t end happening considering a virus.

  If you install peer to peer networking software, don’t install any of the add-ons or extra software which it offers you. These programs are often adware which can eat going on resources upon your computer or internet connection, benefit they grow no improvement to the software itself, therefore just uncheck those boxes.

  When downloading music online, create sure that it is in a format that your music performer or computer can handle. The most common file format for music downloads is MP3, but there are many further types. No business what format you get, make clear that it does not require conversion in the past you can fake it.

  KW:
  How To Get Free V Bucks On FORTNITE 2021
  FORTNITE Hack 2021
  V Bucks FORTNITE 2021
  FORTNITE Hack Net 2021
  FORTNITE V Bucks Generator No Human Verification 2021

 • MixJum

  Your comment is awaiting moderation. 4 months ago

  Free FORTNITE V Bucks 2021

  back downloading any music on a additional site, create determined you entry the reviews on that site to avoid downloading a virus. get into reviews that chat very nearly malware or viruses. If there are any reviews indicating that the website has malicious files, you should avoid it. Even if there are no bad reviews, you should nevertheless be careful.

  Stick gone trusted websites for your music downloads. The biggest hardship following untrusted sites is that they can contain viruses, but you might along with be putting yourself in true jeopardy if you download music from a less respectable site. receive the times to research a site past you download to create distinct it is both secure and authenticated to use.

  If you adore several songs from one artist, decide purchasing the full album. Buying entire albums yet often results in the lowest average per track price, regardless of sales source. You also have more music to explore. You can find a song you drop in adore with.

  If you do desire to download music through peer to peer software, be determined to pick a reputable program. That said, you may find that the music you mean isn’t easy to use upon the network you have chosen. Be definitely careful of the programs you choose to ensure you don’t stop taking place in the same way as a virus.

  If you install peer to peer networking software, don’t install any of the trimmings or supplementary software which it offers you. These programs are often adware which can eat stirring resources upon your computer or internet connection, plus they increase no benefit to the software itself, appropriately just uncheck those boxes.

  When downloading music online, make determined that it is in a format that your music artiste or computer can handle. The most common file format for music downloads is MP3, but there are many additional types. No situation what format you get, make positive that it does not require conversion past you can put-on it.

  KW:
  Free V Bucks FORTNITE 2021
  FORTNITE Generator 2021
  FORTNITE Free V Bucks Generator 2021
  FORTNITE V Bucks 2021
  FORTNITE V Bucks 2021

 • MixJum

  Your comment is awaiting moderation. 4 months ago

  FORTNITE Hack Apk 2021

  past downloading any music on a supplementary site, create distinct you gate the reviews upon that site to avoid downloading a virus. admittance reviews that talk practically malware or viruses. If there are any reviews indicating that the website has malicious files, you should avoid it. Even if there are no bad reviews, you should still be careful.

  Stick taking into account trusted websites for your music downloads. The biggest burden past untrusted sites is that they can contain viruses, but you might plus be putting yourself in genuine jeopardy if you download music from a less respectable site. agree to the times to research a site back you download to make determined it is both safe and genuine to use.

  If you love several songs from one artist, judge purchasing the full album. Buying entire albums still often results in the lowest average per track price, regardless of sales source. You with have more music to explore. You can locate a tune you drop in love with.

  If you reach want to download music through peer to peer software, be positive to pick a reputable program. That said, you may find that the music you target isn’t straightforward upon the network you have chosen. Be very cautious of the programs you choose to ensure you don’t stop occurring considering a virus.

  If you install peer to peer networking software, don’t install any of the accompaniments or extra software which it offers you. These programs are often adware which can eat going on resources upon your computer or internet connection, gain they amass no gain to the software itself, hence just uncheck those boxes.

  When downloading music online, create certain that it is in a format that your music artiste or computer can handle. The most common file format for music downloads is MP3, but there are many supplementary types. No thing what format you get, create distinct that it does not require conversion previously you can discharge duty it.

  KW:
  FORTNITE V Bucks Card 2021
  FORTNITE V Bucks Generator 2021
  How To Gift V Bucks In FORTNITE 2021
  How To Hack FORTNITE PC 2021
  How To Get V Bucks In FORTNITE 2021

 • MixJum

  Your comment is awaiting moderation. 4 months ago

  FORTNITE V Bucks Gift Card 2021

  before downloading any music on a further site, create definite you right of entry the reviews on that site to avoid downloading a virus. admission reviews that chat not quite malware or viruses. If there are any reviews indicating that the website has malicious files, you should avoid it. Even if there are no bad reviews, you should still be careful.

  Stick later trusted websites for your music downloads. The biggest suffering in the same way as untrusted sites is that they can contain viruses, but you might with be putting yourself in valid jeopardy if you download music from a less respectable site. recognize the epoch to research a site past you download to make determined it is both secure and authenticated to use.

  If you adore several songs from one artist, regard as being purchasing the full album. Buying entire albums still often results in the lowest average per track price, regardless of sales source. You moreover have more music to explore. You can locate a tune you fall in love with.

  If you accomplish desire to download music through peer to peer software, be sure to pick a reputable program. That said, you may locate that the music you intention isn’t welcoming upon the network you have chosen. Be very careful of the programs you choose to ensure you don’t end stirring considering a virus.

  If you install peer to peer networking software, don’t install any of the trimmings or further software which it offers you. These programs are often adware which can eat stirring resources on your computer or internet connection, pro they go to no benefit to the software itself, in view of that just uncheck those boxes.

  When downloading music online, make distinct that it is in a format that your music artiste or computer can handle. The most common file format for music downloads is MP3, but there are many other types. No business what format you get, create clear that it does not require conversion back you can piece of legislation it.

  KW:
  FORTNITE V-Bucks Generator 2021
  Free FORTNITE V Bucks 2021
  FORTNITE Generator 2021
  FORTNITE V Bucks Card 2021
  How To Gift V Bucks In FORTNITE 2021

 • MixJum

  Your comment is awaiting moderation. 4 months ago

  FORTNITE Hack V Bucks 2021

  previously downloading any music upon a extra site, create positive you entrance the reviews on that site to avoid downloading a virus. admission reviews that chat virtually malware or viruses. If there are any reviews indicating that the website has malicious files, you should avoid it. Even if there are no bad reviews, you should nevertheless be careful.

  Stick subsequent to trusted websites for your music downloads. The biggest difficulty following untrusted sites is that they can contain viruses, but you might after that be putting yourself in genuine jeopardy if you download music from a less respectable site. agree to the era to research a site in the past you download to make determined it is both secure and legal to use.

  If you adore several songs from one artist, declare purchasing the full album. Buying entire albums nevertheless often results in the lowest average per track price, regardless of sales source. You as well as have more music to explore. You can find a song you fall in love with.

  If you attain desire to download music through peer to peer software, be sure to pick a reputable program. That said, you may find that the music you try isn’t user-friendly upon the network you have chosen. Be extremely careful of the programs you choose to ensure you don’t end stirring subsequent to a virus.

  If you install peer to peer networking software, don’t install any of the added extras or other software which it offers you. These programs are often adware which can eat in the works resources upon your computer or internet connection, pro they add no help to the software itself, thus just uncheck those boxes.

  When downloading music online, create definite that it is in a format that your music artiste or computer can handle. The most common file format for music downloads is MP3, but there are many other types. No business what format you get, create clear that it does not require conversion previously you can ham it up it.

  KW:
  FORTNITE Hack Download 2021
  How To Get V Bucks On FORTNITE 2021
  How To Get V Bucks On FORTNITE 2021
  FORTNITE V Bucks Codes 2021
  FORTNITE Free V Bucks 2021

 • MixJum

  Your comment is awaiting moderation. 4 months ago

  FORTNITE V Bucks Gift Card 2021

  before downloading any music on a new site, create positive you way in the reviews upon that site to avoid downloading a virus. contact reviews that talk just about malware or viruses. If there are any reviews indicating that the website has malicious files, you should avoid it. Even if there are no bad reviews, you should still be careful.

  Stick gone trusted websites for your music downloads. The biggest suffering later than untrusted sites is that they can contain viruses, but you might moreover be putting yourself in authentic jeopardy if you download music from a less respectable site. understand the mature to research a site past you download to create definite it is both safe and genuine to use.

  If you adore several songs from one artist, decide purchasing the full album. Buying entire albums yet often results in the lowest average per track price, regardless of sales source. You afterward have more music to explore. You can locate a song you drop in adore with.

  If you accomplish want to download music through peer to peer software, be sure to choose a reputable program. That said, you may locate that the music you direct isn’t comprehensible on the network you have chosen. Be certainly cautious of the programs you choose to ensure you don’t end taking place later a virus.

  If you install peer to peer networking software, don’t install any of the embellishments or further software which it offers you. These programs are often adware which can eat going on resources upon your computer or internet connection, benefit they grow no improvement to the software itself, suitably just uncheck those boxes.

  When downloading music online, make determined that it is in a format that your music artist or computer can handle. The most common file format for music downloads is MP3, but there are many supplementary types. No event what format you get, create definite that it does not require conversion in the past you can produce an effect it.

  KW:
  FORTNITE V Bucks 2021
  FORTNITE V Bucks Generator 2021
  FORTNITE V Bucks Codes 2021
  How To Get V Bucks On FORTNITE 2021
  FORTNITE Hack Net 2021

 • MixJum

  Your comment is awaiting moderation. 4 months ago

  FORTNITE V Bucks Generator No Human Verification 2021

  past downloading any music upon a further site, create positive you log on the reviews on that site to avoid downloading a virus. way in reviews that chat virtually malware or viruses. If there are any reviews indicating that the website has malicious files, you should avoid it. Even if there are no bad reviews, you should nevertheless be careful.

  Stick once trusted websites for your music downloads. The biggest problem with untrusted sites is that they can contain viruses, but you might next be putting yourself in real jeopardy if you download music from a less respectable site. agree to the epoch to research a site back you download to make determined it is both secure and authenticated to use.

  If you love several songs from one artist, decide purchasing the full album. Buying entire albums yet often results in the lowest average per track price, regardless of sales source. You as well as have more music to explore. You can find a song you fall in adore with.

  If you accomplish want to download music through peer to peer software, be distinct to choose a reputable program. That said, you may locate that the music you take aim isn’t understandable upon the network you have chosen. Be unquestionably careful of the programs you choose to ensure you don’t stop stirring similar to a virus.

  If you install peer to peer networking software, don’t install any of the added extras or additional software which it offers you. These programs are often adware which can eat happening resources on your computer or internet connection, plus they grow no plus to the software itself, hence just uncheck those boxes.

  When downloading music online, create definite that it is in a format that your music artist or computer can handle. The most common file format for music downloads is MP3, but there are many additional types. No situation what format you get, make distinct that it does not require conversion previously you can statute it.

  KW:
  How To Hack On FORTNITE 2021
  FORTNITE Bucks Generator Tk 2021
  FORTNITE V Bucks PS4 2021
  How To Hack FORTNITE Accounts 2021
  FORTNITE V Bucks 2021

 • MixJum

  Your comment is awaiting moderation. 4 months ago

  How To Get Free V Bucks On FORTNITE 2021

  previously downloading any music on a new site, make positive you admission the reviews on that site to avoid downloading a virus. contact reviews that talk approximately malware or viruses. If there are any reviews indicating that the website has malicious files, you should avoid it. Even if there are no bad reviews, you should still be careful.

  Stick later than trusted websites for your music downloads. The biggest misery next untrusted sites is that they can contain viruses, but you might after that be putting yourself in valid jeopardy if you download music from a less respectable site. say yes the time to research a site in the past you download to make definite it is both secure and valid to use.

  If you adore several songs from one artist, decide purchasing the full album. Buying entire albums nevertheless often results in the lowest average per track price, regardless of sales source. You in addition to have more music to explore. You can locate a song you fall in love with.

  If you do desire to download music through peer to peer software, be clear to pick a reputable program. That said, you may locate that the music you point isn’t within reach upon the network you have chosen. Be extremely cautious of the programs you pick to ensure you don’t stop taking place when a virus.

  If you install peer to peer networking software, don’t install any of the trappings or further software which it offers you. These programs are often adware which can eat stirring resources on your computer or internet connection, plus they go to no plus to the software itself, suitably just uncheck those boxes.

  When downloading music online, make positive that it is in a format that your music artiste or computer can handle. The most common file format for music downloads is MP3, but there are many further types. No business what format you get, create sure that it does not require conversion past you can take effect it.

  KW:
  How To Hack FORTNITE 2021
  FORTNITE Hack Download 2021
  How To Hack On FORTNITE 2021
  FORTNITE V Bucks Code 2021
  FORTNITE Free V Bucks Generator 2021

 • MixJum

  Your comment is awaiting moderation. 4 months ago

  FORTNITE Hack Generator 2021

  previously downloading any music on a additional site, create sure you right of entry the reviews upon that site to avoid downloading a virus. entre reviews that talk virtually malware or viruses. If there are any reviews indicating that the website has malicious files, you should avoid it. Even if there are no bad reviews, you should still be careful.

  Stick later trusted websites for your music downloads. The biggest misfortune taking into consideration untrusted sites is that they can contain viruses, but you might furthermore be putting yourself in legal jeopardy if you download music from a less respectable site. receive the get older to research a site back you download to create definite it is both secure and legitimate to use.

  If you adore several songs from one artist, find purchasing the full album. Buying entire albums nevertheless often results in the lowest average per track price, regardless of sales source. You furthermore have more music to explore. You can locate a tune you drop in adore with.

  If you pull off want to download music through peer to peer software, be distinct to pick a reputable program. That said, you may locate that the music you goal isn’t user-friendly on the network you have chosen. Be totally careful of the programs you choose to ensure you don’t stop in the works gone a virus.

  If you install peer to peer networking software, don’t install any of the flourishes or new software which it offers you. These programs are often adware which can eat happening resources upon your computer or internet connection, help they be credited with no gain to the software itself, so just uncheck those boxes.

  When downloading music online, create clear that it is in a format that your music artiste or computer can handle. The most common file format for music downloads is MP3, but there are many further types. No business what format you get, make clear that it does not require conversion before you can proceed it.

  KW:
  How To Get Free V Bucks In FORTNITE 2021
  FORTNITE V Bucks 2021
  How To Get Free V Bucks In FORTNITE PC 2021
  How To Get Free FORTNITE V Bucks 2021
  FORTNITE Hack Generator 2021

 • MixJum

  Your comment is awaiting moderation. 4 months ago

  FORTNITE Hack V Bucks 2021

  past downloading any music upon a supplementary site, make sure you contact the reviews upon that site to avoid downloading a virus. contact reviews that talk nearly malware or viruses. If there are any reviews indicating that the website has malicious files, you should avoid it. Even if there are no bad reviews, you should yet be careful.

  Stick bearing in mind trusted websites for your music downloads. The biggest hardship once untrusted sites is that they can contain viruses, but you might as a consequence be putting yourself in real jeopardy if you download music from a less respectable site. tolerate the get older to research a site back you download to create clear it is both safe and legal to use.

  If you adore several songs from one artist, deem purchasing the full album. Buying entire albums nevertheless often results in the lowest average per track price, regardless of sales source. You also have more music to explore. You can find a song you fall in love with.

  If you do desire to download music through peer to peer software, be certain to pick a reputable program. That said, you may locate that the music you point toward isn’t easy to use upon the network you have chosen. Be very cautious of the programs you choose to ensure you don’t end stirring as soon as a virus.

  If you install peer to peer networking software, don’t install any of the trappings or new software which it offers you. These programs are often adware which can eat up resources on your computer or internet connection, gain they grow no help to the software itself, therefore just uncheck those boxes.

  When downloading music online, create clear that it is in a format that your music player or computer can handle. The most common file format for music downloads is MP3, but there are many additional types. No thing what format you get, make certain that it does not require conversion since you can law it.

  KW:
  FORTNITE V-Bucks 2021
  FORTNITE Hack Net 2021
  How To Hack FORTNITE PS4 2021
  How To Hack FORTNITE 2021
  FORTNITE Hack Generator 2021

 • MixJum

  Your comment is awaiting moderation. 3 months ago

  https://images.google.de/url?q=http://fortnitevbucksmethods2021.flazio.com/

  in the past downloading any music on a extra site, make distinct you contact the reviews on that site to avoid downloading a virus. open reviews that chat roughly malware or viruses. If there are any reviews indicating that the website has malicious files, you should avoid it. Even if there are no bad reviews, you should still be careful.

  When downloading music online, make clear that it is in a format that your music artist or computer can handle. The most common file format for music downloads is MP3, but there are many other types. No matter what format you get, create positive that it does not require conversion before you can sham it.

  KW:
  How To Gift V Bucks In FORTNITE 2021
  FORTNITE V Bucks Code 2021
  FORTNITE Generator 2021
  FORTNITE Generator Account 2021
  How To Gift V Bucks In FORTNITE 2021

 • MixJum

  Your comment is awaiting moderation. 3 months ago

  https://images.google.com/url?q=https://scialaba.weebly.com/

  before downloading any music on a other site, create definite you gate the reviews upon that site to avoid downloading a virus. entrance reviews that chat just about malware or viruses. If there are any reviews indicating that the website has malicious files, you should avoid it. Even if there are no bad reviews, you should still be careful.

  When downloading music online, make determined that it is in a format that your music artist or computer can handle. The most common file format for music downloads is MP3, but there are many extra types. No situation what format you get, make sure that it does not require conversion in the past you can statute it.

  KW:
  How To Hack On FORTNITE 2021
  How To Hack FORTNITE Accounts 2021
  FORTNITE Generator 2021
  FORTNITE V Bucks Code 2021
  How To Get Free V Bucks In FORTNITE 2021

 • MixJum

  Your comment is awaiting moderation. 3 months ago

  https://images.google.de/url?q=https://scialaba.weebly.com/contact.html

  since downloading any music on a other site, make distinct you approach the reviews upon that site to avoid downloading a virus. log on reviews that chat more or less malware or viruses. If there are any reviews indicating that the website has malicious files, you should avoid it. Even if there are no bad reviews, you should nevertheless be careful.

  When downloading music online, create sure that it is in a format that your music artiste or computer can handle. The most common file format for music downloads is MP3, but there are many new types. No matter what format you get, make sure that it does not require conversion before you can take effect it.

  KW:
  FORTNITE Hack Apk 2021
  How To Hack FORTNITE Accounts 2021
  FORTNITE V Bucks 2021
  How Do You Get V Bucks In FORTNITE 2021
  FORTNITE Generator Account 2021

 • Yorum Yazın

  E-mail adresiniz yayımlanmayacak

  Beğeneceğiniz diğer yazılar

  Buna bakanlar bunlara da baktı