2016’yı uğurlamaya hazırlandığımız şu günlerde pek çoğumuzun aklında 2017’ye dair planlar, yeni yılda hayatına katmayı düşündüğü yenilikler var. Yeni yılın hepimiz için yepyeni anlar sakladığı bir gerçek. Tabi plan yapan yalnız biz değiliz. Gelişimi merkezine alan sosyal medya mecraları da, en az bizim kadar yenilikçi fikirleri yeni yılda hayata geçirmek için sabırsızlanıyor. Bu haftaki yazımızda Instagram’ın 2016 yılına genel bakış atıp 2017’de atak yapmasını beklediğimiz konuları sizler için derliyoruz.

Bir önceki hafta kaleme aldığımız 2017 FACEBOOK İÇİN NE İFADE EDİYOR? yazımıza link üzerinden ulaşabilirsiniz.

2016’DA INSTAGRAM’DA NELER OLDU?

Geriye dönüp baktığımızda 2016’nın Instagram için harika bir yıl olduğunu söylesek abartmış olmayız. Facebook’un sahip olduğu şirketlerden biri olan Instagram 2016’da, ürün lansmanlarıyla dijital ekosistemdeki yerini sağlamlaştırırken aylık aktif kullanıcı sayısını 500 milyona yükseltti.

Instagram’ın başarısında rol oynayan ürün lansmanlarına şöyle bir bakalım:

Stories

Snapchat sayesinde alışık olduğumuz, 24 saat içinde kaybolan fotoğrafları Instagram Stories özelliği ile bünyesine kattı. Snapchat’e meydan okuma olarak algılanan ve lanse edildiği günlerde büyük yankı uyandıran özellik kısa zaman içinde pek çok kullanıcının favorisi oldu.

instagram-stories

Business Tool

Instagram Businnes Tool içerisinde yeni profil arayüzleri, analiz araçları, Facebook Ads Manager yerine doğrudan Instagram içinde reklam verebilmeyi sağlayan yapısıyla işletmelere büyük kolaylık sağladı.

instagram_business_tool

PEKİ 2017’DE INSTAGRAM’DA NELER OLABİLİR?

İşletmeler için Instagram Önem Kazanacak

Instagram, işletmeler için kullanımı önemsemeye devam edecek. 2016’da geliştirdiği Business Tool yeterince konuşulmamış olabilir ama belki de yılın en önemli atılımıydı. Instagram, işletmelerin mecradan beklentilerini anlamak için yüzlerce işletme hesabını analiz ederek elde ettiği iç görüleri işletmeler için geliştirdiği panelde sunmayı planlıyor. Instagram’ın işletmelerin ihtiyacını anlamak için yaptığı analizde 3 temel işletme ihtiyacı öne çıkıyor:

  • Öne çıkmak, konuşulmak,
  • Kullanıcı içgörüsü toplamak,
  • Yeni müşteriler bulmak.

Önümüzdeki dönemde Instagram’ın Facebook izinden giderek, reklam ürününü geliştirmesi bekleniyor. Bu sayede işletme web ve offline kanallarına trafik sağlaması, işletmelerin sipariş ve ziyaret gibi hedeflerini Instagram kanalları sayesinde desteklemesi öngörülüyor.

Instagram Üzerinden Canlı Yayınlara Hazır Mıyız?

Instagram insanların günlük yaşamdaki tüm anlarını paylaştığı en büyük platform olmayı hedefliyor. Zaten Stories özelliği ile kullanıcılarının büyük çoğunluğunu günlük yaşamdan anlar paylaşmaya davet etmişti. Snapchat kullanan, 24 saat içinde kaybolan videolara aşina kitle için bu önemli bir yenilik olmayabilir. Ama kullanıcı sayısının Snapchat’ten çok daha fazla olması sebebiyle Instagram Stories ile bu özelliği ilk kez deneyimleyen bir kitlenin var olduğunu söylemek şaşırtıcı olmaz. Anlık yayınların dışında, uzun süreli canlı yayın ve kaydedilmiş canlı yayın kayıtlarını Facebook’tan sonra Instagram’da da görebileceğimiz bir gelecek mümkün.

Instagram Stories’in Evrimi

Instagram’ın CEO’su Kevin Systrom, The Verge ile yaptığı röportajda “Instagram’ın görsel bir evren çizdiğini ve dünyadaki -sadece en iyi anların değil- tüm anların paylaşıldığı bir platform olmayı hedeflediğini” belirtti. Instagram’ın son güncellemelerinden biri olan Stories’in ile işletmelere önemli bir trafik kaynağı olabileceğini belirtti. Nasıl mı? Doğrulanmış işletme hesapları story olarak paylaştığı bir görsele link ekleyebilecek “Daha fazla gör, Bilgi Al” gibi harekete geçirici mesajlar ekleyebilecek. Bu sayede işletmeler yepyeni bir trafik kaynağı elde etmiş olacak. Bu özellik şuan için sadece doğrulanmış hesaplar üzerinde test edilse de ilerleyen süreçte tüm kullanıcılara sunulması hedefleniyor.

Instagram üzerinde çalıştığı canlı yayın ve geliştirmeye devam ettiği Stories ile, dünyadaki tüm anların merkezi olmaya doğru emin adımlar atıyor.

Roy+Teddy ailesi olarak önümüzdeki haftalarda diğer sosyal medya platformlarının 2017 öngörülerini sunmaya devam edeceğiz. DijitalOl’un, takipte kalın! 

Sevgiyle